Opravě vozidel po nehodách je třeba věnovat zvláštní pozornost. Oprava karoserie a následné lakování není jednoduchou opravou, má výrazný vliv na pevnost karoserie, tím i bezpečnost, ale také antikorozní ochranu a v neposlední řadě estetickou stránku opravy.

Někdy bývá problémem i akceptace opravy pojišťovnou, které dnes šetří na opravách, co to jde. Na celý proces opravy je třeba dnes celá řada drahého technického vybavení a umění mechanika. Oprava má výrazný vliv i na zůstatkovou cenu vozidla.

Dnešní vozidla, již dávno nejsou jen z běžného plechu, a k opravě nestačí kladívko klempíře. Na výrobu dílů vozidel jsou dnes použity vysokopevnostní plechy a výztuhy, které pokud se spojí ve špatných místech, nebudou mít takovou pevnost, jako výrobce požaduje, pokud se použije na svaření těchto částí nesprávná technologie, například klasické CO-čko, materiál se teplotou znehodnotí, a i když svár bude krásný, materiál nebude mít požadované vlastnosti. Spoje se dnes pájí za nižších teplot. Toto bohužel jako zákazník po opravě nepoznáte…

Některé části vozidel, jsou ale z jiných materiálů. Jedná se například o přední nosníky, horní uložení tlumičů apod. Jsou použity různé slitiny hliníku, hořčíku a nejsou ani svařovány, ale jsou lepeny. Tím výrobce docílí lehkého dílu s vysokou pevností. Takový díl vyměnit v běžném autoservisu, není možné.

Pokud by se šikovnému klempíři povedlo opravu provést, ještě nemá vyhráno. Dnešní vozidlo má celou řadu radarů a kamer pro adaptivní tempomat, udržování vozu v jízdním pruhu a další před-kolizní systémy. Tyto systémy musí být po nehodě odzkoušeny a kalibrovány. Pro kalibraci je třeba použít online diagnostiku pro nahrání SW, ADAS terče, geometrii.

Lak, je estetická a poslední část opravy. Lakýrníků, kteří umí nalakovat díly tak, abyste to nepoznali, není mnoho. Výrobci nabízí vedle metalických barev různé perleťové odstíny, vícevrstvé lakování a jiné vysoce sofistikované způsoby nanášení barev. Bez naprosté zkušenosti lakýrníka a vybavení je to nemožné.

Při opravách vozidel po nehodě, vybírejte jen ty nejlepší servisy, u kterým máte jistotu, že výše uvedené postupy jsou schopny garantovat. Máme za sebou stovky oprav vozidel po nehodě, většinou do 3let stáří vozu, máme veškeré potřebné vybavení a zkušený tým mechaniků pro opravu.